paušály.sk  
 
 
O2 Telefonicao
T-mobile
orange
 
 
Paušály
Index  
Mobilný telefón
o O2 Telefonica
o T-mobile
o Orange

 
Ponuky
O2 paušály:
- O2 fér faktúra
- O2 Fér kredit


T-mobile paušály:
- program viac
- iTariff
- Vo veľkom
- Relax
- Podnikateľ
 
Orange paušály
- Paušály, internet
 
Mobilný telefón     
 
Mobilný telefón zaznamenáva popri počítačoch najväčší rozvoj s hľadiska technológií. Je to prístroj o ktorom sa dá povedať, že zotročuje ľudí. Telefón si bežný ľudia na Slovensku začali osvojovať vo veľkom množstve od roku 1991. Od tohto roku sa počet ľudí vlastniaci mobilný telefón zväčšuje. Ku dnešnému dnu kedy počet lúdi na Slovensku ktorý vlastnia mobilný telefón sa vyšplhal až na úctyhodných 4 milióny. Toto číslo sa dosiahlo v pomerne veľmi krátkom období. Týchto ľudí si na Slovenku rozdelilo dve spoločnosti, Orange Slovakia a.s. a EuroTel Bratislava a.s. Tieto spoločnosti ukazujú smer budúceho smerovania slovenského mobilného sveta. Za čas čo pôsobia na slovenskom neby, nám predstavili postupne služby ako SMS, posielanie obrázkov a melódií cez sms, SIM TOLKIT, WAP, EMS, GPRS, HSCDS, MMS a mnoho ďalších ktoré si už nedokážem zapamätať. Snažia sa držať krok s dobou, ale keby tu bol ďalší operátor tak by tento krok bol svižnejší. Ale to nám už nedovoľuje zákon.

Verím, že sa to pred vstupom do EU rýchlo zmení. V ďalších častiach Vás budem sprevádzať Históriou vývoja mobilných telefónov, krátkym popisom jednotlivých služieb operátorov a nakoniec teoretický vývoj mobilných telefónov. Trocha slušnosti nezaškodí

Telefonovanie sa dnes stalo bežnou súčasťou života. Niekedy až takou, že mu nekriticky dávame prednosť pred rozhovorom, emailom či listom. Vyzváňanie telefónu v miestnosti vzbudzuje pocit naliehavosti, a preto po ňom automaticky naťahujeme ruku. Robíme to tak často aj v prípade, keď sme zaujatý dôležitým rozhovorom s prítomnou osobou, bez toho, aby sme považovali za potrebné ospravedlniť sa jej za každé zdvihnutie telefónu. Preto by sme si mali uvedomiť že naše konanie môže považovať za nepríjemné vyrušenie, zvlášť ak išlo o nepodstatný hovor. Ktosi raz poznamenal, že telefón si od nás vyžaduje vždy 100%-nú pozornosť a núti nás rozprávať sa aj s ľuďmi, ktorým by sme normálne s úsmevom pribuchli dvere pred nosom. Povedzme si, že nie každý v dnešnej dobe disponuje osobnou sekretárkou, ktorá mu vytriedi dôležité hovory. No ako malá útecha by nám už v tejto dobe mohla poslúžiť služba mobilných operátorov, alebo užívateľov ISDN pripojení, pod názvom CLIP. Povedzme si, že aj pri žiadaní niekoho o určitú láskavosť cez telefón sa často krát stretneme so slovom NIE aj bez toho aby si nás tento dotyčný vypočul. Na otázku, ako dlho telefonovať určite neexistuje všeobecné pravidlo. Dĺžku hovoru by sme však mali ponechať na toho, kto nám telefonuje. Keď už hovoríme o racionálnom používaní telefónu, nemôžeme opomenúť mobily. Bez spochybňovania ich užitočnosti, dvojnásobne u nich platí zásada miernosti v používaní. Ak si totiž niekto sadne k šálke kávy so svojimi priateľmi spolu so zapnutým mobilom, mal by vedieť, že takéto správanie má ďaleko k slušnému. To bola len krátka informácia o spôsobe používania mobilných telefónov a kratučká sekunda etiky.



Vznik mobilného sveta

Ďalej si už poďme pospomínať na dobu keď sa u nás začalo telefonovať.
Prvý základný kameň mobilnej komunikácie vo forme akú ju poznáme dnes, bol položený v roku 1984 vo Švédsku. U nás sme ale veselo žili s pevnými linkami, na ktoré sa muselo dlhé roky čakať a do iného mesta sa muselo volať cez spojovateľku. Všetko sa to začalo v roku 1991 keď na trh prišiel EuroTel a ľuďom ponúkal prvý prenosný telefón, fungujúci v sieti NMT 450.

Bola to ozajstná bomba, a bolo to niečo čo konečne nepotrebovalo kábel a pritom to nebola vysielačka.Píše sa rok 1991 a niektorý šťastný jedinci mohli vo veľkomestách zbadať ľudí ktorým sa z veľkej tašky ozýva čudný zvuk. Takýto ľudia, ktorý malí takéto mobilné telefóny si po každom hovore mohli iba povzdychnúť „ to bude zase peňazí „ Signál v tejto dobe bolo naozaj hľadať. Mobilné telefóny boli mobilné asi ako 500 stranový slovník. Dá sa povedať, že tieto mobilné telefóny potrebovali aj podvozok keďže boli predovšetkým určené do áut. Tieto mobilné telefóny vážili i niekoľko kilogramov, a ich cena sa pohybovala v rozmedzí od stotisíc a vyššie. Na trhu ich tiež bolo iba zopár kusov a tak nebolo ani z čoho vyberať.
Za luxus nezávislosti na pevnej linke sa tiež adekvátne platilo. Aktyvácia stala okolo desaťtisíc korún, platilo sa nielen za odchodzie hovory, ale aj za tie čo vám niekto zavolal. Preto sa číslo nedávalo hocikomu a hovory boli veľmi stručné. Zatiaľ čo vo Švédsku, si za prvý rok aktivovalo službu NMT 50 000 užívateľov, u nás to bolo trochu menej, presne 4600 zákazníkov. Rozmedzie rokov 1992 – 1994 môžem zlúčiť do jedného celku. Stále je tu sieť NMT a počet zákazníkov narastá veľmi pomaly. Rozširovalo sa pokrytie a telefonovať sa dalo už aj v trochu menších mestách, približne na úrovni okresov. Pribúdali aj nové telefóny s troškou fantázie i vreckových rozmerov. Blíži sa rok 1994 a počet zákazníkov ku konci roku dosahuje 20 000 užívateľov. Tieto prvé roky mobilnej komunikácie boli veľmi skromné. Luxus vlastniť a používať mobilný telefón bolo len pre vybraných ľudí, pretože to bolo veľa peňazí.

Sieť NMT neumožňovala ani také bežné vymoženosti ako SMS, zobrazenie čísla volajúceho, dátové prenosy a roaming bol možný len s Českou republikou. Nebolo tiež ľahké zmeniť číslo, lebo číslo bolo napevno dané do mobilného telefónu, neboli žiadne SIM karty ako je tomu dnes.

Na konci prvej päťročnice

Zaujímavejší je rok 1995. Stále je u nás len EuroTel a jeho sieť NMT, ale pokrytie signálom je už na pomerne slušnej úrovni. Pokrytie dosahovalo približne 50 % územia a auto telefón s externou anténou až 70 %. Je to len odhad, nakoľko spoločnosť neposkytovala mapku s pokrytím signálu.

Za aktivaciu mobilnej služby ste zaplatili okolo 8000 Sk, za zmenu telefónneho čísla 5250 Sk.

 



A prišli siete GSM

Rok 1996 je dôležitým zlomom pre Slovensko a českú republiku. Prichádzajú na trh siete GSM a o niekoľko mesiacov aj konkurenčný operátory. Prvým a zatiaľ aj posledným konkurentom Eurotelu bola spoločnosť Globtel ( dnešný Orange ). V tomto roku boli siete GSM iba v plienkach a pracovalo sa pokrytí väčšieho územia. Medzitým došlo ku zlacneniu služieb NMT a ku zrušeniu poplatkov za prichádzajúce hovory. Nová sieť proste lákala nových ľudí na základe informácií, že dokážu poskytovať služby o 50% lacnejšie. V sieti GSM sa už nedali odposlúchavať hovory, prichádzali karty SIM ( ale len vo veľkom formáte z ktorého sa nevylamovali ), Prenos hlasu bol kvalitnejší a telefónne číslo už nebolo viazané na telefón. Takisto aj prichádzajúce hovory neboli spoplatňované. Pokrytie je také iste ako pokrytie NMT po troch rokoch. EuroTel ma však v pokrytí náskok nakoľko prišiel na slovenský trh o niečo skôr ako Globtel. Objavujú sa telefóny, ktoré už kľudne môžeme nazývať mobilnými lebo sa v bez problémov vošli aj do vrecka. Zatiaľ ich nieje veľa, ale objavujú sa nové značky ako napr. Alcatel, dnes už zabudnutý Dancall, Ericsson, Nokia, Motorola, Siemens. Najlacnejšie mobilné telefóny sa už dali kúpiť aj pod desať tisíc Sk a dotované telefóny už aj za tisíc SK. Cenníky hovorov sa postupne blížili k tým čo poznáme dnes. 

Zdroje materiálov -  Referaty.sk, Stránky mobilných operátorov, O2 Telefonica Slovakia, Orange.sk a T-mobile.sk  T-zones.sk

 
Mobilné telefóny
Mobilný telefón zaznamenáva popri počítačoch najväčší rozvoj s hľadiska technológií. Je to prístroj o ktorom sa dá povedať, že zotročuje ľudí. Telefón si bežný ľudia na Slovensku začali osvojovať vo veľkom množstve od roku 1991. Od tohto roku sa počet ľudí vlastniaci mobilný telefón zväčšuje. Ku dnešnému dnu kedy počet lúdi na Slovensku ktorý vlastnia mobilný telefón sa vyšplhal až na úcty..viac
Reklama
XXX
 
 

Google reklama - ochrana osobných údajov   © 2009 PAUŚÁLY.sk L222 TondaG